Çağrı Merkezi Hizmetleri

         images (9)
Bilgi Hizmetleri
Ürün ve hizmetler ile ilgili 7/24 müşterilere gerekli bilgilendirmeler yapılır.
Müşteri Hizmetleri
Tüm kanallardan (telefon, e-mail, faks…) gelen her konudaki müşteri talepleri ile ilgili 7/24 hizmet verilir. Alınan talepler ile ilgili raporlama ve analizler hazırlanarak, firmaya sunulur.
Şikayet Yönetimi
Tüm kanallardan gelen şikayet/itirazlar ile ilgili detaylı bilgiler müşteriden alınır. Müşteri talebi ile ilgili gerekli incelemeler ilgili birimler aracılığı ile yapıldıktan sonra, müşteriye geri dönüş yapılarak konu hakkında bilgilendirme yapılır.
Teknik-Destek Hizmetleri
Satış sonrasında, müşterilerin aldıkları ürün ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarına 7/24 destek verilir.
Tele Satış
Herhangi bir konuda Çağrı Merkezini arayan müşterilerimizin, kullandıkları ürün ve hizmetlerinin analizi yapılarak, firmaya ait diğer ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışının yapılması sağlanı
Tele Satış
Ürüne özel hedef kitlenin belirlenmesi, belirlenen müşteri potansiyeline göre satış/pazarlama stratejisinin belirlenerek, ilgili ürün ve hizmetlerin satışının yapılması sağlanır.
Kampanya Yönetimi
Hazırlanan kampanyaların takip edilmesi, kampanya ile ilgili müşteri talep ve şikayetlerinin alınması ve müşteriye bilgilendirmesinin yapılması sağlanır. Kampanya ile ilgili talep edilen tüm hizmetler, Çağrı Merkezi aracılığı ile müşteriye sunulur.
Hoşgeldin Aramaları
Ürün ve hizmetleri yeni sahip olan müşterilerin, firmaya bağlılıklarını sağlamak ve müşteri memnuniyeti oluşturmak amacıyla, hoşgeldin aramaları yapılır.
Yeni Ürün Tanıtımı
Mevcut ve potansiyel müşterilere, yeni ürün ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılır.
Memnuniyet Ölçümü/Anket
Müşterilerin, ürün/hizmet ve firma ile ilgili alışkanlıkları, memnuniyet ve memnuniyetsizlikleri ölçülerek, değerlendirilmesi sağlanır.